Достапни линкови

logo-print

Специјалниот пратеник на САД Гросман се сретна со претседателот Карзаи


Марк Гросман

Марк Гросман

Новиот специјален пратеник на САД за Авганистан и Пакистан денеска се сретна со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во Лондон. Марк Гросман разговараше со Карзаи за време на своето прво официјално патување од преземањето на функцијата минатиот месец. Неговиот претходник Ричард Холбрук почина во Декември минатата година. Од кабинетот на Авганистанскиот претседател соопштија дека на средбата со американскиот пратеник, Карзаи побарал интензивирање на соработката меѓу Соединетите американски држави и Авганистан.
XS
SM
MD
LG