Достапни линкови

logo-print

Владата ќе интервенира со пченица за стабилна цена на лебот


Владата одлучи да интервенира со 40 илјади тони пченица од стоковите резерви, која на пазарот ќе се продава по цена од 15,5 денари по килограм. Како што соопштија денеска министрите од економските ресори, одлуката е донесена со цел да се ублажи ударот од последните поскапувања на лебот. Според надлежните министри, овие количини ќе бидат доволни за санирање на проблемите на пазарот со недостиг на пченица, со што би се обезбедила стабилна цена на лебот.
XS
SM
MD
LG