Достапни линкови

logo-print

Кризна ситуација на либиската граница со Тунис


Ситуацијата на северната граница на Либија со Тунис е стигната до кризна точка, соопшти агенцијата за бегалци при Обединетите нации(УНХЦР). Во изминативе десет дена биле регистрирани повеќе од 70.000 бегалци. Портпаролот на УНХЦР Мелиса Флеминг рече дека вчера на граничниот премин кон Тунис имало 14.000 лица, а денеска се очекуваат околу 15.000 бегалци.
XS
SM
MD
LG