Достапни линкови

logo-print

Дел Понте би ја истражувала трговијата со човечки органи на Косово


Карла дел Понте

Карла дел Понте

Поранешниот главен обвините на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте во интервју за швајцарскиот весник „Ноје цирхер цајтунг“ изјави дека би сакала да ја истражува трговијата со човечки органи во Косово и се заложи за формирање на независна, меѓународна институција која ќе ја води истрагата.
Дел Понте, која во нејзината книга пишува и за овој случај, изјави дека добро ги познава досиејата, врските и оти брзо би ја спровела истрагата.
- „Ќе видиме колку е силна политичката волја за тоа, Еврпската унија и САД треба да помогнат“, рече Дел Понте во интервјуто.
XS
SM
MD
LG