Достапни линкови

logo-print

Новиот амбасадор на ЕУ Соренсен доаѓа во Скопје


Фуере си заминува

Фуере си заминува

Новиот амбасадор на Европската унија во Македонија данскиот дипломат Петер Соренсен, кој доаѓа на местото на евроамбасадорот Ерван Фуере, денеска пристигнува во Скопје.
Во својата досегашна кариера, 44-годишен дански дипломат ја извршувал функцијата личен пратеник на поранешниот висок претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана во Белград и шеф на канцеларија на Унијата во Косово, и важи за добар познавач на регионот.
Соренсен вo петок ќе му ги предаде акредитивните писма на претседателот Ѓорѓе Иванов.
XS
SM
MD
LG