Достапни линкови

logo-print

Започна намалувањето на мисијата на КФОР на Косово


Бројот на мировните сили на НАТО во Косово денеска почнува да се намалува, а мисијата на КФОР ја започна реорганизацијата. Предвидено е да се намали бројот на војници од 10.000 на 5.000.
Командантот на КФОР, генерал Ерхард Бјулер истакна дека намалувањето на мировните сили во Косово е доказ за досегашното успешно исполнување на мисијата.
Од досегашните четири зони на одговорност ќе бидат формирани два батаљони, кои ќе дејствуваат на целата територија во Косово. Командата на едниот батаљон ќе биде во американската база „Бондстил“ во близина на Урошевац, а другата во Пеќ. Главниот штаб на КФОР ќе остане во Приштина.
XS
SM
MD
LG