Достапни линкови

logo-print

Курдската работничка партија го прекина примирјето


Курдската работничка партија го прекина примирјето, бидејќи турската влада не била посветена на дијалогот. Според соопштението на партијата примирјето кое беше објавено на 13 август веќе нема смисла, поради политиката на властите, кои сакаат да ги уништат Курдите. Партијата објави дека отсега поефикасно ќе се заштитува од операциите на турските безбедносни сили, но нема прва да ги напаѓа.
XS
SM
MD
LG