Достапни линкови

logo-print

Демонстрантите во Оман блокираа пристап до пристаниште


Демонстрациите во Оман

Демонстрациите во Оман

Илјадници демонстранти во Оман денеска го блокираа пристапот во второто по големина пристаниште во Сохар. Безбедносните сили во меѓувреме ги затворија патиштата кои водат до Сохар, кој е 200 километри одалечен од главниот град Мускат. Властите соопштија дека вчера најмалку едно лице загинало, откако полицијата употребила солзавец и гумени куршуми за да ги растера стотиците демонстранти низ градот.
XS
SM
MD
LG