Достапни линкови

logo-print

Клинтон во Женева на разговори за кризата во Либија


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Женева ќе се сретне со клучните европски лидери на разговори за кризата во Либија. Клинтон ќе има обраќање и во Советот за човекови права на Обединетите нации, чии членови сакаат да ја исклучат Либија од оваа организација.Советот за безбедност веќе воведе санкции против либискиот лидер Моамер Гадафи и неговото семејство, и воведе ембарго за оружје . Американскиот претседател Барак Обама го повика либискиот лидер Моамер Гадафи да поднесе оставка и изјави дека Гадафи ја загубил легитимноста, поради насилството против неговите граѓани.
XS
SM
MD
LG