Достапни линкови

logo-print

Марш во Бејрут против верскиот систем во Либан


Учесници на маршот во Либан

Учесници на маршот во Либан

Стотици луѓе денеска маршираа во Бејрут за ставање крај на верскиот систем во Либан. Демонстраторите извикувале „Револуцијата е насекаде и Либан“ е на ред. Либанскиот систем на власта е според договорот од 1943 година и уставните промени кои биле донесени кога земјата стана независна од Франција. Тие се со цел да се зачува балансот меѓу 18 религии во земјата. Претседателот мора да биде христијанин маронит, премиерот сунитски муслимани, а претседателот на Парламентот сунитски мулиман. Другите работни места исто така се определени според верската припадност.
XS
SM
MD
LG