Достапни линкови

logo-print

Русија ги подржи санкциите за режимот во Либија


Либискиот лидер Моамер Гадафи

Либискиот лидер Моамер Гадафи

Русија денеска изрази подршка за новата резолуција која ја усвоија ОН со која ќе бидат спроведени санкции за режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи. Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров во соопштение ги повика либиските власти да ги почитуваат човековите права и меѓународниот закон. Рускиот амбасадор во ОН Витали Шуркин исто така ги поздрави санкциите, кои според него се неопходни за Либија да не западне во цивилна војна.
XS
SM
MD
LG