Достапни линкови

logo-print

Ирскиот премиер го прифати поразот на парламентарните избори


Ирскиот премиер Брајан Ковен

Ирскиот премиер Брајан Ковен

Ирскиот премиер Брајан Ковен го призна поразот на парламентарните избори во земјата, откако неговата владејачка партија Фиана Феил беше поразена, поради незадоволството на граѓаните од економијата и заемот од ММФ и ЕУ. Изборните анкети сугерираа дека Ковен ќе загуби две третнини од пратеничките места.
Ковен веќе поднесе оставка од лидерското место во Фиана Феил, по неколку месечните притисоци, поради неговото справување со економијата.
XS
SM
MD
LG