Достапни линкови

logo-print

Кинескиот премиер Џиабао загрижен за растот на цените


Кинескиот премиер Вен Џиабао

Кинескиот премиер Вен Џиабао

Кинескиот премиер Вен Џиабао изјави дека растот на цените се закана за социјалната стабилност на земјата. Вен изрази надеж за намалување на инфлацијата, бидејќи Кина има изобилство од жито и богати државни резерви кои ќе помогнат да се задржат цените под контрола. Цените на храната во Кина се зголемија за 10, 3 насто во јануари, додека инфлацијата беше под 5 насто.
XS
SM
MD
LG