Достапни линкови

logo-print

ОН ја усвоија резолуцијата за санкции против Либија


Либискиот лидер Моамер Гадафи

Либискиот лидер Моамер Гадафи

Советот за безбедност на ОН анонимно ја усвои резолуцијата за спроведување санкции против режимот на либискиот претседател Моамер Гадафи. Според резолуцијата Гадафи и неговото семејство ќе добијат забраната за патување и ќе им биде замрзнат имотот.
Во резолуцијата се повикува и Меѓународниот суд да ги истражи насилствата против анти-владините протести во Либија и да ги обвини одговорните за убиството на цивили.
XS
SM
MD
LG