Достапни линкови

logo-print

ОН на состанок за санкции против режимот на Гадафи


Протестите против режимот на либискиот претседател Моамер Гадафи

Протестите против режимот на либискиот претседател Моамер Гадафи

Советот за безбедност на ОН ќе се состане денеска да реши дали ќе спроведе санкции против либискиот претседател Моамер Гадафи. Вчера на членовите на Советот им беше претставена резолуција со која насилството против либиските цивили може да се квалификува како злосторство против човештвото.
Кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел денеска соопшти дека таа и британскиот премиер Дејвид Камерон веруваат дека Советот за безбедност на ОН мора да ги усвои санкциите во најбрзо време.
XS
SM
MD
LG