Достапни линкови

logo-print

Гадафи им давал оружје на приврзаниците на неговиот режим


Либискиот лидер Моамер Гадафи

Либискиот лидер Моамер Гадафи

Либискиот лидер Моамер Гадафи им давал оружје на неговите приврзаници и поставувал контролни пунктови и патроли во главниот град Триполи, соопштија агенциите, кои се повикуваат на локалните граѓани. Голем дел од жителите на Триполи денеска се во своите домови, бидејќи неможат да излезат поради патролите низ градот. Според Асошиејтед прес Гадафи давал автомобил и пари на секој поединец, кој ќе донесе уште тројца луѓе кои би се бореле на страната на неговиот режим.
Гадафи во неговото вчерашно обраќање им порача на приврзаниците да се подготват за одбрана на нацијата.
XS
SM
MD
LG