Достапни линкови

logo-print

Иран ќе го острани горивото од нуклеарната централа Бушер


 Нуклеарната централа Бушер

Нуклеарната централа Бушер

Иранските власти соопштија дека ќе го остранат горивото од реакторот на руската нуклеарна централа, што се гледа како на потег за удар врз нуклеарната програма на земјата. Иранскиот шеф за нуклеарна програма во ОН, Али Асхар Солтаниех изјави денеска дека според препораките од Русија, која е одговорна за комплетирање на нуклеарната централа Бушер, горивото од реакторот ќе биде извадено на некое време за да се спроведат некои експерименти и технички работи.
Централата чија конструкција започна во 1970 година се најавуваше дека ќе започне да произведува енергија во април.
XS
SM
MD
LG