Достапни линкови

logo-print

Бан ки Мун бара итна акција на ОН во Либан


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун побара Светската организација итно да дејствува во запирањето на крвопролевањето во Либија. Се верува дека во изминативе денови во таа земја загинале стотици, а можеби и илјадници луѓе во судирите меѓу антивладините демонстранти и силите лојални на режимот на Муамер Гарадфи. Во Советот за безбедност се разгледува резолуција со која се бара од Меѓународниот кривичен суд да покрене истрага за насилствата во Либија.
XS
SM
MD
LG