Достапни линкови

logo-print

Саркози во посета на Турција


Францускиот претседател Никола Саркози денеска во Анкара ќе има средби со турските лидери. Разговорите се очекуваат да бидат фокусирани врз економски прашања, бидејки Саркози ќе настапува како претседавач со Групата 20, и ќе се обиде да ја избегне темата за приклучувањето на Турција во Европската Унија, бидејки тој е еден од противниците. Ова е прва посета на Саркози на Турција откако стана претседател на Франција во мај 2007-ма.
XS
SM
MD
LG