Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН разгледува мерки против Гадафи


Либискиот амбасадор Абдурахман Мохамед Шалгам во ОН

Либискиот амбасадор Абдурахман Мохамед Шалгам во ОН

Земјите членки на Советот за безбедност на ОН синоќа постигнаа договор да разгледаат нови мерки против режимот на либискиот лидер Моамер ел Гадафи, меѓу кои и санкции кон Либија. Меѓутоа на седницата не бил одреден датум кога ќе се разговара за воведувањње на нови мерки кон Либија, но дипломатите велат дека денеска или за време на викендот може да дојде до тоа. Германскиот амбасадор Петер Витинг им рекол на новинарите дека Советот за безбедност мора да преземе акција.
XS
SM
MD
LG