Достапни линкови

logo-print

Асанж ќе се жали на одлуката на британскиот суд


Основачот на Викиликс Џулијан Асанж

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж изјави дека ќе поднесе жалба за одлуката на британскиот суд да го екстрадира во Шведска. Според Асанж неможе две страници хартија со името на некој осомничен, а не обвинет да доведе до негова екстрадација, без да бидат преиспитани наводите против него во земјите -членки на ЕУ.
Асанж е обвинет за сексуален напад на две жени во Шведска. Адвокатите имаат една недела време да поднесат жалба за одлуката на судот.
XS
SM
MD
LG