Достапни линкови

logo-print

Иранските воени бродови го поминале Суецкиот канал


Ирански воен брод

Ирански воен брод

Иранскиот командант на морнарицата соопшти дека два воени бродови на земјата неделава го поминале Суецкиот канал, за кои Израел беше загрижен дека пристигнале во Сирија. Воените бродови се првите кои го поминале Суецкиот канал по исламската револуција во 1979 година. Израел го оцени потегот како провокација и ја стави морнарицата во состојба на готовност. Иранскиот адмирал Набиболах Саиари изјави дека бродовите не извршувале воени вежби и не преставуваат закана за регионот.
XS
SM
MD
LG