Достапни линкови

logo-print

Амбасадорот на САД во Косово бара санкционирање медиуми


Амбасадорот на САД во Косово Кристофер Дел

Амбасадорот на САД во Косово Кристофер Дел

Амбасадорот на САД на Косово Кристофер Дел побара од регулаторен орган за медиуми да санкционира два весника и еден телевизиски канал кои публикувале лични пораки и разговори разменети за време на изборот на претседател во парламентот. Дел вчера изјави дека весниците Коха Диторе и Газета експрес и телевизијата КТВ ја пречекориле границата, огласувајќи приватна комуникација. Според медиумите, кои објавија разменети пораки меѓу новоизбраниот претседател Беџет Пацоли и негов соработник, Дел го охрабрил Пацоли да продолжи со третиот круг од изборите во вторникот, независно од неуспехот да биде избран во првите два круга.
XS
SM
MD
LG