Достапни линкови

logo-print

Стотина загинати во земјотресот на Нов Зеланд


Бројот на жртвите од силниот земјотрес во градот Крајстчрч на Нов Зеланд изнесува 98, а бројот на исчезнатите е 226, соопшти полицијата. Земјотресот се случи во понеделникот и беше со сила од 6,3 степени според Рихтеровата скала. Катастрофалните последици што ги остави се толкуваат со тоа што неговиот епицентар бил на длабочина од само четири километри под површината на земјата.
XS
SM
MD
LG