Достапни линкови

logo-print

САД подготвуваат санкции за Либија


Демонстрации во градот Тобрук во Либија

Демонстрации во градот Тобрук во Либија

Претседателот на САД Барак Обама го осуди насилството против демонстрантите во Либија. Тој изјави дека ја испратил државната секретарка Хилари Клинтон во Женева, на меѓународни разговори, чија цел е заприрање на крвопролевањето во северноафриканската земја. Обама изјави дека и наредил на администрацијата да подготви многу опции со кои ќе се врши притисок врз режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи. Една од опциите се и санкции, кои САД би можеле да ги воведат заедно со нивните сојузници. Ова беше прво обраќање на Обама од почетокот на насилствата во Либија.
XS
SM
MD
LG