Достапни линкови

logo-print

Денеска одлука за екстрадицијата на Асанж


Џулијан Асанж

Џулијан Асанж

Судот во Лондон денеска треба да донесе одлука дали основачот на Викиликс Џулијан Асанж ќе биде екстрадиран во Шведска, каде е обвинет за сексуални злосторства. Шведските обвинители го бараат Асанж, кој е австралиски државјанин, за сексуална злоупотреба на две Швеѓанки. 39-годишниот основач на Викиликс ги негира обвинувањата.
XS
SM
MD
LG