Достапни линкови

logo-print

Демонстрантите презеле контрола во неколку градови во Либија


Протестите во Либија

Протестите во Либија

Анти-владините демонстранти презеле контрола во неколку градови во источниот дел на Либија, а се повеќе дипломати на земјата се против Претседателот Моамер Гадафи. Противниците на режимот на Гадафи го контролираат регионот Сиринаика, како и градовите Тобрук и Бенгази, бидејќи и војниците им се придружуваат на протестите.
Според извештаите двајца пилоти скокнале со падобран од борбените авиони, бидејќи не сакале да ја извршат наредбата да ја бомбардираат опозицијата во Бенгази. Во меѓувреме истрели се слушнале во Триполи, каде мала група на приврзаниците на Гадафи била на улиците низ градот, откако Претседателот побара помош за растурање на протестите.
XS
SM
MD
LG