Достапни линкови

logo-print

Милошоски се сретна со романскиот колега Баконски


Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска се сретна со неговиот романски колега Теодор Баконски. Милошоски во однос на спорот со името со Грција изјавил дека во Романија има област Молдавија, но политичарите на двете земји се разумни од тоа да не прават билатерален спор.
Баконски пак изјавил дека Романија е активен подржувач на проширувањето на НАТО и ЕУ во Западен Балкан. Баконски додал дека Македонија со реформските процеси е на добар пат да стане стабилна земја.
XS
SM
MD
LG