Достапни линкови

logo-print

Уапсени двајца осомничени за тероризам во Германија


Бомбашки напад во Авганистан

Бомбашки напад во Авганистан

Германските обвинители соопштија дека властите уапсиле две лица кои се осомничени дека се припадници на Исламското движење на Узбекистан, терористичка група кој има врски со Ал Каеда. Едниот е осомничен дека и се придружил на групата во септември 2009 година и дека извршувал напади се додека не се вратил во Германија во септември 2010 година. Другиот е осомничен дека вршел трансфери на пари за помош на групата за извршување на напади на странските сили во Авганистан.
XS
SM
MD
LG