Достапни линкови

logo-print

Српскиот генерал Џорџевиќ осуден на 27 години затвор


Српскиот генерал Властимир Џорџевиќ

Српскиот генерал Властимир Џорџевиќ

Хашкиот трибунал денеска го осуди на 27 години затвор српскиот генерал Властимир Џорџевиќ за злосторства против косовските Албанци во 1999 година. Судот Џорџевиќ го прогласи за виновен, поради наредбите за убиства, протерување и нехуман одност спрема најмалку 724 косовски Албанци.
Генералот беше уапсен на 17 јуни во 2007 година, а процесот против него започна на 27 јануари во 2009 година.
XS
SM
MD
LG