Достапни линкови

logo-print

Меѓународната кризна група со мерки за кипарското прашање


Седум мерки за изградба на доверба и излез од ќорсокакот на преговорите на кипарскиот спор предлага Меѓународната кризна група, објави денеска весникот Вима. Според аналитичарите прегворите на Кипар се во застој, бидејќи двете заедници на островот не сакаат да бидат одговорни за неуспех на дијалогот.
Меѓународната кризна група смета дека Турција треба најпрвин да ги отвори пристаништата и аеродромите за кипарските грчки бордови и авиони.
XS
SM
MD
LG