Достапни линкови

Совет за безбедност: итен прекин на насилствата во Либија


Седница на Советот за безбедност на ОН

Седница на Советот за безбедност на ОН

Советот за безбедност на ОН доцна синоќа побара итен прекин на насилствата во Либија и ја осуди репресијата на режимот на Моамер ел Гадафи врз демонстрантите, кои бараат негова оставка. Амбасадорката на Бразил во Советот Марија Виоти, чија земја е претседавач на ова тело, изјави дека 15-те земји членки ја осудиле употребата на сила против граѓаните и изразиле жалење поради смртта на стотици цивили. Таа додаде дека е побарано насилствата веднаш да прекинат и да се преземат мерки за да се одговори на легитимните барања на народот.
XS
SM
MD
LG