Достапни линкови

logo-print

Нафтата поскапува поради кризата во Либија


Логото на ОПЕК

Логото на ОПЕК

Цените на нафтата на светските берзи го достигнаа највисокото ниво во последните две години поради кризата во Либија, една од земјите членки на ОПЕК. Иако мал дел од производството на нафта во оваа земја е погоден од немирите, сепак аналитичарите страхуваат дека протестите ќе се прошират и во други земји членки на Организацијата на држави извознички. На њујоршката берза цената порасна за околу 5 долари и сега барел нафта чини 95,42 долари, што е највисока вредност од октомври 2008 година.
XS
SM
MD
LG