Достапни линкови

logo-print

Вељаноски свика координација на пратеничките групи


Трајко Вељаноски

Трајко Вељаноски

Претседателот на Собранието на РМ Трајко Вељаноски за денеска на пладне свика координативна средба на која се поканети потпретседателите на парламентот и координаторите на пратеничките групи, како и вицепремиерот Васко Наумовски. На дневниот ред на средбата Вељаноски предложи разгледување на прашањата за основање парламентарна комисија за утврдување на состојбата со избирачкиот список, измени и дополнувања на Изборниот законик, согласно со препораките на ОБСЕ/ ОДИХР и како трета точка измени и дополнувања на Законот за Судскиот совет, согласно со препораките на ЕУ од извештаите за нашиот напредок. Првиот парламентарец во писмената покана за учество на координативната средба потсети, како што се наведува, на обврските што пратениците ги имаат преземено и на улогата на Парламентот во целина.
XS
SM
MD
LG