Достапни линкови

logo-print

Косовското Собрание не го избра Пацоли за Претседател


Косовското Собрание

Косовското Собрание

Кандидатот за Претседател на Косово Беџет Пацоли денеска не го доби потребниот број на гласови во првиот круг на гласање во Собранието за да биде избран за шеф на државата. За избор на Пацоли позитивно гласале 54 пратеници, 11 биле против, а две гласачки ливчиња биле неважечки.
За да биде избран еден кандидат за Претседател треба во првиот и вториот круг од гласањето да добие најмалку 81 глас, а во третиот 61 глас. Косовското Собрание има 120 пратеници и пред гласањето законодавниот дом го напуштиле пратениците од Демократскиот сојуз на Косово, движењето „Самоопредување“ и Алијансата за иднината на Косово.
XS
SM
MD
LG