Достапни линкови

logo-print

ЕП бара членовите на косовската влада да бидат чисти пред законот


Косовскиот премиер Хашим Тачи

Косовскиот премиер Хашим Тачи

Известувачот на Европскиот Парламент за Косово Улрикие Луначек по денешната средба со косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека членовите на идната влада на земјата мора да бидат чисти пред законот. Тачи пак ветил реформа на изборниот закон на Косово, поради нерегуларностите на декемврсиките парламентарни избори.
Според Луначек Тачи ќе се заложи лицата кои го прекршиле законот за време на изборите да бидат казнети.
XS
SM
MD
LG