Достапни линкови

logo-print

Синот на иранскиот опозиционен лидер Каруби во притвор


Иранскиот опозиционен лидер Мехди Каруби

Иранскиот опозиционен лидер Мехди Каруби

Иранските опозициони сајтови објавија денеска дека властите го уапсиле синот на опозициониот лидер Мехди Каруби. Според извештаите Али Каруби бил притворен со неговата сопруга Мафисех Панахи, која подоцна била пуштена на слобода. Мехди Каруби и неговиот колега Мир Хосеин Мусави се наоѓаат во домашен притвор од минатата недела, бидејќи повикаа на протести за подршка на случувањата во Египет и Тунис. Најмалку две лица загинаа на судирите меѓу демонстрантите и полицијата на 14 февруари.
XS
SM
MD
LG