Достапни линкови

logo-print

ОН бараат меѓународна истрага за насилството во Либија


Високиот комесар на ОН за човекови права Нави Пилај

Високиот комесар на ОН за човекови права Нави Пилај

Високиот комесар на ОН за човекови права Нави Пилај денеска повика да се спроведе меѓународна истрага за насилството на властите на протестите во Либија. Пилај која претходно беше судија за воени злосторства ги осуди извештаите за насилството и предупреди дека систематските напади против цивилиното население можат да биде еднакво на злосторство против човештвото.
Сведоците и опозиционите групи соопштија дека силите кои се лојални на либискиот претседател Моамер Гадафи убиле стотици луѓе.
XS
SM
MD
LG