Достапни линкови

logo-print

Истрага за 41 лице во врска со инцидентот на Кале


Инцидентот на Кале

Инцидентот на Кале

Скопското јавно обвинителство денеска до Основниот Суд поднесе барање за преземање определни истражни дејствија против 41 лице за инцидентот на Кале. Барањата според судот се поради сомнение за сторено кривично дело, учество во толпа што ќе спречи службено лице за вршење на должноста. Пред недела дена на Кале дојде до тепачка меѓу двете спротиставени групи за изградба на музејот-црква на тврдината.
XS
SM
MD
LG