Достапни линкови

logo-print

Пет луѓе загинале на протестите во Мароко


Протестите во Мароко

Протестите во Мароко

Мароканското министерство за внатрешни работи соопшти денеска дека пет луѓе загинале за време на вчерашните демонстрации на кои беше побарано кралот Мухамед да се откаже од некои овластувања, да биде распуштена владата и да се зголеми борбата со корупцијата во земјата. Според министерството околу 100 луѓе биле повредени и 120 луѓе биле уапсени. Околу 3000 до 5000 илјади луѓе учествуваа на протестите.
XS
SM
MD
LG