Достапни линкови

logo-print

Германија нема да ја промени политиката спрема Иран


Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле при средбата со иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле при средбата со иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Германските власти соопштија дека нивната политика спрема Иран не се променила, по посетата на Техеран на нивниот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле. Потпаролот на германската канцеларка Стефен Зиберт изјави дека Берлин се уште е загрижен за иранската нуклеарна програма и дека состојбата со човековите права и политичката слобода е неприфатлива.
Вестервеле вчера беше во посета на Иран, поради двајцата германски новинари кои беа казнети, па ослободени, бидејќи го интервјуирале синот на Сакине Мохамади Аштијани, која беше осудена на смртна казна за неверство. Вестервеле притоа се сретна со неговиот ирански колега Али Акбар Салехи и Претседателот Махмуд Ахмадинеџад.
XS
SM
MD
LG