Достапни линкови

logo-print

Српскиот Парламент ги прифати оставките на тројца министри


Српскиот премиер Мирко Цветковиќ

Српскиот премиер Мирко Цветковиќ

Српскиот Парламент денеска ги прифати оставките на тројцата припадници на партијата Г17 плус. Вицепремиерот и министер за економија Млаѓан Динкиќ и министерката за националниот инвестициски план поднесоа оставки на 16 февруари, а министерот за здравство Томица Милосавлевиќ поради лични причини се откажа од функцијата на крајот на јануари. Според законот премиерот Мирко Цветковиќ треба во рок од 15 дена да ги претстави имињата на новите министри во Парламентот.
XS
SM
MD
LG