Достапни линкови

logo-print

Суданскиот претседател нема да се кандидира


Суданскиот претседател Омар Хасан ал Башир

Суданскиот претседател Омар Хасан ал Башир

Суданскиот претседател Омар Хасан ал Башир нема да да се кандидира на претстојните претседателски избори. Претставник на владејачката партија изјави дека тоа било дел од најавените реформи за демократизација на земјата. Башир е единствениот актуелен шеф на држава кој е обвинет од Меѓународниот кривичен суд за воени злосторства и за геноцид во регионот Дарфур.
XS
SM
MD
LG