Достапни линкови

logo-print

Карзаи го обвини НАТО за убиство на цивили во Авганистан


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска ги обвини НАТО силите дека убиле повеќе од 50 цивили за време на операциите во североисточен Авганистан. Коментарот на Карзаи е по изјавата на градоначалникот на покраината Кунар дека американските и НАТО силите убиле 63 луѓе, меѓу кои имало и жени и деца. НАТО пак соопшти дека ќе го истражи случајот.
XS
SM
MD
LG