Достапни линкови

Хјуман Рајтс Воч-најамалку 105 загинати на протестите во Либија


Застрелан демонстрант за време на протестите во Либија

Застрелан демонстрант за време на протестите во Либија


Хјуман Рајтс Воч соопшти дека најмалку 105 лица загинале во Либија од почетокот на анти-владините демонстрации во земјата. Војската наводно отворила оган кон демонстрантите во источниот град Бенгази, кој е епицентарот на демонстрациите против режимот на Претседателот Моамер Гадафи, кој е 40 години на власт. Според сведоците војската со снајпери од покривите на зградите пукала кон демонстрантите.
XS
SM
MD
LG