Достапни линкови

logo-print

Демонстрантите во Бахреин го заземаа централниот плоштад


Централниот плоштад во Манама

Централниот плоштад во Манама

Демонстрантите во Бахреин направија камп на централниот плоштад во главниот град Манама, откако полицијата се повлекла. Илјадници анти-владини демонстранти прославувале вчера, бидејќи успеале да го заземат плоштадот. Властите соопштија дека започнала дијалог со опозицијата за спроведување на реформи.
Принцот на Бахреин повика на национален ден на жалост за шесте загинати во минатонеделните протести и смирување на страстите. Тој претходно нареди војската да се повлече од улиците. Сунитско муслиманската династија Ал Халифа владее со Бахреин, но шиитското малцинство се жали на дискриминација.
XS
SM
MD
LG