Достапни линкови

logo-print

Вестервеле во посета на Иран за двајцата германски новинари


Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле

Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле

Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле отпатува за Иран, откако властите на земјата се согласија да ги ослободат двајцата германски новинари. Вестервеле му се заблагодари на неговиот ирански колега Али Акбар Салехи за неговата посветеност во односите на двете земји. Иранскиот суд ги осуди двајцата новинари на 20 месеци затвор, но потоа ја промени одлуката и одлучи тие да бидат ослободени во замена за 100 илјади долари. Новинарите беа уапсени, бидејќи го интервјуирале синот на Сакине Мохамади Аштиани, која беше осудена на смртна казна.
XS
SM
MD
LG