Достапни линкови

logo-print

Истрагата за исчезнати лица на Косово во застој


Директорката на Меѓународната комисија за исчезнати лица Кетрин Бомбергер изјави дека процесот на истрагата за исчезнати лица на Косово е во застој, бидејќи неможат да се индентификуваат повеќе од 400 тела, кои во приштинската мртовечница се осум години. Според Бомбергер или имало погрешни индентификувања или телата не потекнуваат од судирите на Косово. Бомбергер смета дека соработката со ЕУЛЕКС и косовските власти е од особено значење за да ги утврдат проблемите и да ги остранат пречките.
XS
SM
MD
LG