Достапни линкови

logo-print

Министрите на Г20 се договорија за економските дисбаланси


Земјите членки на групата Г20 се договорија кои индикатори ќе се користат во мерењето и борбата против економските дисбаланси во глобалната економска криза. Францускиот министер за економија Кристин Лагард која ги водеше денешните преговори во Париз изјави дека тие биле искрени и од време на време тензични. Според неа тие се согласиле за долговите и дефицитот, заштедите и инвестициите и мешавина од трговски биланс и салдо на постоечките инвестиции да бидат употребени како клучни индикатори.
Министрите од Г20 кои сочинуваат 85 насто од светската економија се сретнаа да разговараат за индикаторите за следната фаза од стратегијата на економската политика за да не се повтори глобалната финансиска криза од 2008 година.
XS
SM
MD
LG