Достапни линкови

logo-print

Расте бројот на загинати при нападот на банка во Авганистан


Бројот на загинати при нападот на Кабул банката во источниот дел на Авганистан се искачи на 18 лица. Според локалните власти околу 70 луѓе биле повредени за време на нападот во Џалалабад, главниот град на покраината Нангахар, меѓу кои има цивили, полицајци и авганистански војници. Кабинетот на Претседателот Хамид Карзаи соопшти дека тројца бомбаши самоубијци го извршиле нападот. Талибанците ја презедоа одговорноста и според нив мета на нападот биле авганистанските сили, кои биле во банката за да ја подигнат нивната плата.
XS
SM
MD
LG